Klooster Reizen heeft een ijzersterke positie in het noorden. Maar wat maakt de noordelijke cruisereiziger precies uniek en waar zit momenteel de grootste groei? Leonie Wünker en Gerda Klooster (Klooster Reizen) delen hun visie op het succes van vertrekken dicht bij huis en de kracht van begeleide groepsreizen.
Klooster Reizen heeft een sterke verankering in het noorden van het land. Zie je dat de ‘noordelijke cruiser’ een ander profiel of andere wensen heeft dan de gemiddelde Nederlandse cruisereiziger?
‘Voor ons is het lastig om de vergelijking te maken met reizigers in de rest van het land, omdat onze klanten vooral uit het noorden komen. Bij ons staat centraal dat we de juiste cruise proberen te vinden voor de juiste klant. Dit gebeurt denk ik overal. Wat wel populairder is bij ons dan in de rest van Nederland, zijn de afvaarten vanuit Duitsland. Vertrekken vanuit Bremerhaven, Hamburg en Kiel zijn voor ons net zo makkelijk als vertrekken vanuit Rotterdam. Rotterdam is vanuit onze regio ook snel drie uur reizen. Onze klanten houden ervan dat alles goed en duidelijk geregeld is. Ze houden niet van verrassingen en boeken bij voorkeur een all-inclusivecruise, bijvoorbeeld bij Mein Schiff, AIDA of Explora Journeys. Bij Holland America Line zijn de ‘Have It All’-pakketten erg populair, net als de drankenpakketten bij MSC Cruises. Mensen willen het gewoon graag allemaal op orde hebben en geen financiële verrassingen achteraf.’
Voor veel consumenten kleeft er nog een stoffig of duur imago aan cruisen. Hoe breken jullie die vooroordelen af aan de balie in de winkel?
‘Veel van onze collega’s hebben zelf cruise-ervaring en kunnen duidelijk aangeven waarom dit vooroordeel en imago achterhaald zijn. Cruisen is vooral heel veel waar voor je geld, wat mensen snel overtuigt om het toch eens te proberen. Het ‘stoffige’ imago van vroeger wordt steeds meer afgebroken, ook door programma’s als De Cruise Family van MSC en Cruise Life met Holland America Line op tv. Het is een ideale vakantie voor oud én jong. Kinderen van alle leeftijden kunnen zich vermaken op een cruiseschip en ze kunnen moeilijk verdwalen – wat voor veel ouders een heel prettige gedachte is!’
Jullie zetten sterk in op begeleide cruises (zoals met Holland America Line vanuit Rotterdam of expedities naar Spitsbergen). Waarom kiest de klant specifiek voor die begeleiding van Klooster Reizen in plaats van rechtstreeks te boeken bij de rederij?
‘Samen met onze collega’s van de DTA zijn we DTA Cruises gestart, waardoor we veel afvaarten met begeleiding beschikbaar kunnen stellen. Een voor ons prachtig initiatief, waar ook onze klanten heel erg blij mee zijn. Wat we duidelijk zien, is de interesse bij alleenreizigers voor deze afvaarten. Zo hebben we op een 14-daagse reis naar het noorderlicht meerdere boekingen van alleenreizenden. Mede dankzij de begeleiding vinden ze elkaar en tijdens een welkomstbijeenkomst is er direct contact met andere mensen uit hun omgeving.’
Het aanbod varieert van kleinschalige expeditiecruises (zoals Hapag-Lloyd/HANSEATIC naar het Arctisch gebied) tot grote schepen in de Middellandse Zee. Waar zit momenteel de sterkste groei binnen jullie portfolio?
‘Cruises naar Noorwegen zijn ontzettend populair, met vertrekken vanuit Nederland of Duitsland. Ook voor de verre cruises weten de klanten ons steeds beter te vinden. We boeken ook cruises naar Japan, het Caribisch gebied en Zuid-Amerika. Maar ook langere cruisereizen van 28 dagen richting Groenland. Mensen die vaker hebben gecruiset en de tijd hebben, maken deze mooie lange reizen.’
‘Je kunt een cruise pas écht goed verkopen
als je het zelf een keer hebt ervaren’
Welke rol speelt het vertrek vanuit Nederlandse havens (zoals Rotterdam) in de conversie? Is de ‘no-fly cruise’ de absolute driver voor de Nederlandse markt geworden?
‘Zeker weten! Dit zijn prachtige cruises, dicht bij huis, en vaak mooie reizen om kennis te maken met een cruisevakantie. Veel mensen zeggen: “Het lijkt me prachtig om nog een keer met een cruise naar de Noorse fjorden te gaan”, en weten soms niet hoe haalbaar dit is. Door onze brede ervaring zijn we heel goed in staat om de juiste cruise voor onze klanten te organiseren.’
Cruisen vergt inhoudelijke productkennis, van huttypes tot de complexiteit van haventransfers. Hoe zorg je dat medewerkers qua kennis voorblijven op de consument die zelf online zoekt?
‘Door de ervaringen zelf op te doen. Door studiereizen, scheepsbezoeken, maar ook workshopdagen. Zo organiseren wij met de DTA een reeks van vier workshopdagen gericht op de luxe cruises van onder andere Hapag-Lloyd, Explora Journeys, Scenic en Emerald Cruises. Dit is echt een ander product en daar hoort ook andere productkennis bij. Zo blijven onze collega’s ook bijleren.’
Hoe bereikt Klooster Reizen de ‘nieuwe generatie’ cruiser (zoals jonge gezinnen of millennials) die liever ervaringen verzamelt dan traditioneel rondreist?
‘Daar zijn we dagelijks mee bezig, door het aanbevelen van cruisevakanties, maar ook door echt uit te leggen wat een cruise inhoudt. Mensen komen voor een strandbestemming, maar hebben nog nooit aan een cruise gedacht. Vaak liggen de prijzen van een all-inclusivestrandvakantie niet ver van die van de all-inclusivecruise. Deze vergelijking is goed te maken, maar onze klanten denken er nog niet altijd aan. Juist door onze tips gaan ze het proberen en komen ze met een heleboel mooie, nieuwe cruise-ervaringen weer thuis!’
Als je voor de lezers één cruciale tip mag delen over het succesvol verkopen van cruises in het retailkanaal, welke is dat dan?
‘Je kunt het pas verkopen als je het zelf ook leuk vindt! Zelf de ervaring opdoen, weten wat belangrijk is voor een cruisereiziger en snappen wat het verschil is tussen een Noorwegen-cruise en een cruise in het Caribisch gebied maakt het verschil voor een klant. Een ervaren cruisereiziger stelt heel andere vragen dan een cruisereiziger die voor het eerst gaat varen. Je eigen enthousiasme maakt al het verschil!’
Wat is zelf jouw mooiste cruise?
‘Met een groep reisagenten hebben we een fantastische expeditiecruise gemaakt vanuit Hamburg naar Zweeds Lapland. Door de sfeer aan boord, doordat we door het pakijs voeren en door het spectaculaire noorderlicht was dit een reis om nooit meer te vergeten. Ik kon eigenlijk niet kiezen, want de tweede keuze was een reis naar Noord-Noorwegen en IJsland vanuit Tromsø. Een geweldige reis met prachtige landschappen en natuur boven de poolcirkel. Spectaculair! Ik kijk er dan ook erg naar uit om in juli volgend jaar een 15-daagse reis naar IJsland te mogen begeleiden namens DTA Cruises, en dit natuurgeweld weer te aanschouwen.’
Dit interview is verschenen in Travelpro – cruises van 2026: