Toeristen die Venetië een dag bezoeken moeten vanaf morgen (1 mei) € 3 toegangsgeld betalen. De opbrengsten daarvan worden gebruikt om de straten en stegen schoon te houden. In 2017 bezochten in totaal zo’n 28 miljoen toeristen de Italiaanse stad en dat is volgens het stadsbestuur te veel.

Burgemeester Luigi Brugnaro wil met deze maatregel de extreme drukte in het oude centrum terugdringen. Daarnaast vindt hij het oneerlijk dat de inwoners nu opdraaien voor de onderhoudskosten. Begin dit jaar was de Italiaanse minister van Toerisme het niet eens met aangekondigde maatregel en noemde het zelfs desastreus voor de stad. Maar hij lijkt nu toch overstag te zijn gegaan.

Veel toeristen bezoeken de stad voor een dag of komen van een van de cruiseschepen die er jaarlijks aanleggen. De gemeente wil dat deze mensen bijdragen aan de kosten voor het schoonhouden van Venetië en aan het onderhoud van de vele monumenten. Toeristen die een hotelkamer hebben geboekt krijgen al een extra toeslag en hoeven het toegangsgeld niet te betalen.

Dit jaar is de toegangsprijs vastgesteld op € 3 per bezoeker en vanaf 2020 wordt er een gedifferentieerde belasting ingevoerd. Op de rustige dagen betaal je dan € 6, maar bijvoorbeeld met carnaval kan het bedrag oplaten naar € 10.